OpenAI CEO’su Görevden Alındı: Altcoin’leri Çöküş Yaşadı!

Yapay zeka (AI) şirketi OpenAI, yönetim kurulunun Cuma günü yayınladığı bir blog yazısıyla şok etti. Zira Sam Altman’ı CEO’luk görevinden ve yönetim kurulundan aldığını duyurdu. Bu gelişme, şirket ile ilgili altcoin projesi Worldcoin’in de çökmesine neden oldu. İşte detaylar…

Sam Altman, Open AI’dan ayrıldı

Sam Altman’ın OpenAI’dan ayrılmasının ardından, bunun yankıları yapay zeka alanının çok ötesine geçti. Altman’ın buluşu olan iris taramalı biyometrik proje Worldcoin, olaylardan etkilendi. Çıkış haberinin BTC ve altcoin piyasasında şok dalgaları yaratmasıyla çalkantılı bir düşüş yaşadı. CoinGecko’dan gelen raporlar, Altman’ın OpenAI’den ayrıldığını duyurmasının hemen ardından coinin düştüğünü gösterdi. Worldcoin ile ilişkili WLD tokeninde yüzde 12’lik şaşırtıcı bir düşüş olduğunu sergiledi. Altman, 2019’da Max Novendstern ve Alex Blania ile birlikte Worldcoin’i kurmuştu. Ancak, yönetim kurulu tarafından yapılan bir inceleme nedeniyle OpenAI CEO’su olarak görevinden alınmakla karşı karşıya kaldı.

Yönetim kurulu, sorumluluklarını etkileyen ve nihayetinde Altman’ın liderliğine olan güveni aşındıran önemli bir şeffaf iletişim eksikliğinden bahsetti. Olayların bu sert dönüşü, yazım itibariyle token başına 1.86 dolara düşen WLD token’ın piyasa değerine hızlı bir şekilde yansıdı ve Worldcoin’in Temmuz ayında beta sürümünden çıkması sırasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3,30 dolardan yüzde 42’lik önemli bir düşüşe işaret etti.

Diğer AI altcoin projeleri haberden etkilenmedi

Anlık düşüş, piyasa tepkilerinin hızında özetlendi. Özellikle bu durumun değişken doğasına işaret etti. Bununla birlikte, Worldcoin önemli bir gerileme yaşarken, CoinGecko tarafından ölçülen daha geniş AI altcoin ve token kategorisinin, son 24 saat içinde 5,4 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşarak yüzde 30’luk bir büyüme yaşaması dikkat çekicidir. Worldcoin’in iris tarama biyometrik teknolojisi, gizlilik savunucularının eleştirilerine maruz kalmıştı. Ancak Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Temmuz 2023’te beta sürümünden çıkmasıyla ilgi gördü.  Tools for Humanity tarafından risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz’in desteğiyle geliştirilen proje, Ethereum tabanlı bir altcoin olan WLD’ye sahip.

ABD’de mevcut olmasa da Worldcoin’in varlığı, iris tarama kürelerinin yerleştirildiği New York, San Francisco ve Atlanta gibi belirli eyaletlerde dikkat çekiyor. Altman’ın ayrılışını çevreleyen serpintinin ortasında, daha geniş AI altcoin piyasası dirençli görünüyordu. Bu da Altman’ın çıkışının etkilerinin genel AI kripto para sektörünü önemli ölçüde etkilemediğini gösteriyor. Bundan ziyade öncelikle Worldcoin’i etkilediğini öne sürüyor. Sonuç olarak WLD token değerindeki ani düşüş ve Altman’ın çıkışını çevreleyen kargaşa, dikkat çekti. Ayrıca kripto para piyasalarının değişken doğası arasındaki karmaşık etkileşimin altını çizdi. Bunun dışında yatırımcıları ve paydaşları Worldcoin ekosisteminde devam eden türbülansa hazır hale getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x