Erdal Sağlam: Yeni ekonomi yönetimi doğru kararlar alıyor ama…

10Haber ekonomi yazarı Prof. Dr. Erdal Sağlam, enflasyonla mücadelede ekonomi yönetiminin doğru kararlar aldığını belirterek, güçler ayrılığının olmadığı siyasi ve idari sistemde bunun zor olacağını belirtti.

Sağlam, piyasalardaki beklentinin politika faizinin yüzde 40’a çıkması yönünde olduğunu belirterek, “Merkez Bankası hedef aralığını da yükselttiği için, 40’ın hemen altında bir 2024 yıl sonu enflasyonuna ulaşıldığı takdirde, büyük ihtimalle kendisini başarılı bulacak” dedi. 

Sağlam, “Ancak şimdiden bu beklentilerin gerçekleşeceğini söylemek mümkün değil. CHP’deki genel başkan değişiminin seçimleri ve seçim öncesi alınacak ekonomik kararları, özellikle de ücret zamları ve kredi ayağını nasıl etkileyeceğini bilemiyoruz. Dolayısıyla enflasyon başta olmak üzere ileriye nasıl bir ekonomik yük biriktirileceğini hesap etmek de mümkün olamıyor” yorumunu yaptı. 

“Yeni ekonomi yönetimi doğru kararlar alıyor, piyasalara güven vermek adına başarılı adımlar atıyor denilebilir” diyen Sağlam, “Merkez Bankası’nın bağımsız olmadığı, tek kişinin tüm kararları aldığı, denetimin olmadığı, erkler ayrılığına bile yer vermeyen bir siyasi ve idari sistemde, gerçekten enflasyonla mücadeleden söz etmenin ne kadar zor olacağı ortada” ifadesini kullandı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x