Bankalarda likidite fazlası sürüyor

Bankacılık sektöründe para politikası etkinliği açısından riskli olarak değerlendirilen likidite fazlası devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, 31 Ekim itibariyle net fonlama eksi 228,6 milyar dolar olarak kaydedildi. Bu durum sistemde likidite fazlasının devam ettiğine işaret etti. Kaydedilen likidite fazlası Eylül ayı sonundan bu yana en yüksek fazla oldu.

Diğer taraftan, TCMB taraflı Döviz karşılığı TL swap piyasasında 31 Ekim’deki işlemler sonrası, döviz swap stoku 55 milyar dolar oldu. Altın karşılığı TL swap piyasasında ise aynı günkü işlemler sonrası swap stoku 3,2 milyar dolar olarak kaydedildi.

31 Ekim’de döviz depo stoku 290 milyon dolar oldu. Gün sonu toplam swap pozisyonu ise döviz depolar dahil 58,2 milyar dolar olarak kaydedildi.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi, veriler üzerinden haftanın ilk iki gününde swap stokunun 219 milyon dolar gerilediği, döviz depo stokunun ise değişmediğinin anlaşıldığını söyledi.

Bürümcekçi döviz depo işlemlerinin bilanço içi yükümlülük olarak takip edildiğini ve bu nedenle depo işlemine giriş/çıkış tutarı kadar net rezervde azalış ya da artış görüldüğünü hatırlattı. Bürümcekçi swap ve döviz depo toplamının değişiminin ise brüt rezervleri etkilediğini ifade etti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x